A Katathym Imaginatív Pszichoterápia (KIP) egy mélylélektani, analitikus alapokon nyugvó terápiás eljárás. A KIP Hanscarl Leuner, német orvos/pszichiáter nevéhez fűződik. A terápia elnevezésének magyarázata jó kiindulás a módszer lényegének ismertetéséhez.
Az Imagináció jelentése képzeleti tevékenység, belső képekkel létrehozott lelki folyamat. A KIP a többi szimbólumterápiás, imaginációs módszerhez hasonlóan abból indul ki, hogy relaxált tudatállapotban megjelenő képek a személy tudattalanjának, tudatalatti konfliktusainak, problémáinak szimbolizációja, ezért az előbukkanó imaginációk érzelmileg telítettek, erre utal a katathym elnevezés.
A folyamatot egy felületes hipnózissal kezdjük. A hipnózis mindenki számára ismert - számodra is - mivel ez az az állapot, melyben az elalvás előtti és ébredés utáni pillanatokban tartózkodunk. Ilyenkor még éppen, vagy már éppen észleljük a környezet ingereit, de ezek keverednek a belső világ képeivel, élményeivel (az átkelés a tudat kapuján fül alatt, tudsz erről többet olvasni). Itt a különbség az, hogy szándékosan hozok létre olyan állapotot, melyben bár tudatában vagy a külvilág történéseinek, hallod a környezetedben megjelenő zajokat, de azáltal, hogy a figyelmedet befelé, a belső világodban zajló jelenségek felé irányítom, a külső térből jövő információk jelentőségüket vesztik számodra. Sőt általában meg sem hallod.
A szimbólum világ összekötő, kommunikációs hídként működik a tudattalan tapasztalatok és a tudatos, racionális, fogalmi gondolkodás között. A képek által a felszínre emelünk mélyen gyökerező félelmeket, vágyakat, indulatokat, elfojtott lelki tartalmakat, hogy aztán a tudatos szinten megtörténjen a további feldolgozás, a megértés, a belátás és eltudj mozdulni a változás irányába.
A KIP során az imagináció irányítás mellett történik. Relaxációs technikával segítek neked megváltozott tudatállapotba kerülni, majd ettől kezdve folyamatos párbeszéd zajlik közöttünk. Arra kérlek, hogy képzeljen el valamit (általában egyszerű természeti képeket), majd rákérdezek a megjelenő kép részleteire: színekre, formákra, hangokra, illatokra, környezetre, hangulatra.
Az első kép kialakulása után általában beindul a képáramlás, és én mozzanatról mozzanatra kísérlek, támogatlak ebben a lelki világban.
A KIP a személyiség mélyrétegeit mozgatja meg, és olyan tartományokhoz fér hozzá gyógyító módon, ahová a verbalitásra alapozott terápiás eszközök nem nyernek bebocsátást. A lelki képek megélése, megfigyelése, alakulása során, azok feldolgozásával és integrálásával vezet az út a terápiás folyamatban.
A módszert az egész folyamat során szisztematikusan és célzottan alkalmazom. Ez azt jelenti, hogy meghatározott ritmusban imaginációban zajlik a belső munka. A célzottság meg arra vonatkozik, hogy milyen szimbolikájú képet hívok be az imaginációba. Ez a terápia aktuális szintjéhez és a problematikához illeszkedik.
A szimbolikus hívóképek felölelhetnek széles tartományt, de jól körülhatárolt, fókuszált konfliktus területet is meg lehet velük célozni. A tapasztalatok azt igazolják, hogy az imaginatív terápia hatékony eszköz a lelki nehézségek és pszichés zavarok kezelésében, pl. depresszió, szorongásos panaszok, traumák, veszteségek feldolgozása. Emellett kiváló segítséget nyújt az önismereti munkánál, elakadásoknál, döntési helyzeteknél, párkapcsolati problémáknál.
Ha te is hasonló kihívásokkal küzdesz, várom hívásodat.